Çocuklarda Diş Sağlığını İçin Neler Yapılmalı

Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocukluk yıllarındaki beslenme yetersizliği ya da dengesizliği birçok sağlık sorunlarıyla beraber ağız ve diş sağlıkları üzerinde de oldukça büyük problemlere sebep olabilmektedir. Özellikle tek çeşit beslenme, tatlı bisküvi, çikolata, gazlı içecekler ve hazır meyve suları gibi besinler çocuğun gelişimine hiçbir fayda sağlamadığı gibi obezite hem de içerdikleri yüksek şeker oranı nedeniyle ağız ve diş sağlığını da olumsuz olarak etkilemektedir. Çocukların her öğünde tüketmeleri gereken besinleri düzenli ve yeterli miktarda almaları ağız ve diş sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

 

Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı
Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı

 

Çocuklarda Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?

Gündoğay diş hekimlerinin yardımı ile ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve dış fırçalama alışkanlığının çocuğa kazandırılması ilerleyen yaşlarda çocukların rahat etmesini sağlayacaktır. Anormal bir durum olmadığı sürece çocuk 2 yaşına kadar bir kere diş hekimi tarafından muayene edilmelidir. Sonraki yaşlarda 6 ayda bir düzenli olarak çocuk için Gündoğay diş muayenelerine devam edilmelidir. Alışkanlık haline getirilen diş fırçalama doğru ve etkin bir şekilde yapılmalıdır. Çocuk kahvaltıdan sonra ve gece yatağa girmeden önce olmak üzere günde iki defa dişlerini fırçalamalıdır. Gece fırçalamak büyük önem taşımaktadır. Nedeni gece, tükürük akımı azaldığı için dişler çürüğe karşı daha duyarlıdır.

 

Çocuklarda Diş Sağlığına Önem Verilmediği Takdirde Sonuçları Nelerdir?

Çocuklarda diş sağlığına önem verilmediğinde oluşan ve oldukça yaygın olan diş çürükleri dikkate alınmalıdır. Çocuklarda süt dişlerindeki mine, yetişkin dişlerdeki mineye göre daha zayıftır. Bu yüzden çocuklarda diş çürükleri yetişkinlere göre daha sık görülür. Diş sağlığına gereken önemin verilmemesi sonucu oluşan diş çürükleri bazen beyaz bir yama veya dişin koyu bir lekesi olarak ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu ve beslenme bozukluğuna yol açmaktadır. Gündoğay diş muayenelerindeki bilgilendirmeler dikkate alındığı takdirde kayıplar önlenecektir.

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Gündoğay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayız, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca bizleri Instagram ve Facebook ‘tan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Çocuklarda Diş Sağlığını İçin Neler Yapılmalı” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir