20 ‘lik Diş Hangi Durumda Çekilmelidir?

20 ‘lik Diş Hangi Durumda Çekilmelidir?

20 ‘lik diş çenenin en arka tarafında alt ve üstte bulunan ve toplam dört tane olan diş grubudur. Genelde 17 yaştan itibaren çıkmaya başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda 20’lik dişlere müdahale edilmesi gerekebilir. Gündoğay diş kliniği bünyesinde 20 ‘lik diş çekimi hizmeti vermektedir.

 

20 'lik Diş Çekimi
20 ‘lik Diş Çekimi

 

20 ‘lik Diş Çekimi Hangi Durumlarda Yapılır?

1. Çürük oluşumu

Diş çıkmaya başlarken besin artıkları, bakteriler dişin çürümesine yol açabilirler. Çürüyen bir 20 ‘lik diş, yanındaki dişleri de olumsuz etkileyecek enfeksiyon ve apse oluşmasına neden olacaktır.

2. Dişetinde apse oluşumu

Henüz çıkmaya başlayan 20’lik dişlerde oluşan apse yumuşak dokuya yayıldığı takdirde dişeti apsesi meydana gelir. Müdahale yapılmadığı takdirde yayılmaya devam etmektedir.

3. Komşu dişlere uygulanan basınç

20’lik dişler çıkması esnasında komşu dişe basınç uygulayabilir. Bu basınç sonucu kişide şiddetli ağrı meydana gelebilir.

4. Ortodonti amacı

20’lik diş, çıkması esnasında yanındaki dişleri itmeye başlaması dişlerin düzenini bozabilir. Bu gibi durumların önüne geçilebilmesi için 20 ‘lik diş çekimi yapılabilir.

5. ​​​​​​​Protez amaçlı

Protez yapım sürecinde 20’lik dişler kullanılabilir. Bu amaçla 20’lik dişler çekilmemişse durumu değerlendirilir ve protez için kullanılıp kullanılamayacağına karar verilir.

6. Kist

​​​​​​​20’lik dişler çıkma aşamasında kist oluşumu görülebilir. Oluşan kistler çene yapısını olumsuz etkiler ve çene kemiğini zayıflatır. Bu zayıflama sonucunda çene kemiğinde kırıklar oluşabilir.

 

 

Gündoğay Ağız Ve Diş Sağlığı Ve 20’lik Diş Çekimi Hizmeti

Gündoğay diş kliniğinde 20’lik diş çekimi uzman hekim tarafından yapılmaktadır. 20’lik dişler dikkat ve özeni gerektirmektedir. Bu sebeple uygulanan tedavinin güncel metotlara dayanması ve modern tıp cihazları ile yapılması gerekmektedir. 20lik diş çekimi sonrasında hekim tarafından kişiler bilgilendirilmekte ve durumları takip edilmektedir. Deneyimli personele ve tecrübeli uzman hekim kadrosuna sahip olan Gündoğay diş kliniği güvenle gidilebilecek bir adres olmaktadır.

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Gündoğay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayız, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca bizleri Instagram ve Facebook ‘tan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

20 ‘lik Diş Hangi Durumda Çekilmelidir?” te bir düşünce

  1. Hacer diyor ki:

    kızımın 20’lik diş çekimi için sizi tercih ettik ve çok memnun kaldık. Doktorlara ve tüm ekibinize sonsuz teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir