Diş Çürümesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Diş Çürümesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Diş kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara çürümeye neden olabilmektedir. Ancak aşırı şeker tüketimi, rutin ağız ve diş bakımının yapılmaması aynı zamanda kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan nedenlerle çürüyebilmektedir. Düzenli diş fırçalamak ve diş eti bakımınızı ihmal etmemek diş çürümelerinin önüne geçilmesinde etkili olacaktır.

 

Diş Çürümesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?
Diş Çürümesinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

 

Çocuklarda Neden Diş Çürümesi Görülür?

Çocukların dişleri, tıpkı kemik yapıları ve derilerinde olduğu gibi daha hassastır. Yetişkinlik evresine geçerken, insan bedeni kendini korumak için ‘’sağlıklı beslenme’’ koşullarında güçlenecek ve dış etmenlere karşı da daha savunmacı bir hala gelecektir. Çocuklarda diş çürümesi nedenleri;

  • Aşırı şekerli gıdalarla beslenmeleri, gazlı içecek tüketmelerinden kaynaklanabilmektedir.
  • Genetik faktörlerle birlikte kalsiyum eksikliği ve dişteki florür eksikliği de diş çürümelerine neden olur.
  • Diş çürümesinin en temel nedeni düzenli bakım yapılmaması ve ağız bakımının yeterli olmamasıdır.

Diş çürüklerini engellemek için çocuğunuzun abur cubur yemesini kısıtlamak, doğru diş temizliği rutinini öğretmek ve diş doktoruna 6 ayda bir gitmesini sağlamak etkili çözümler arasında olacaktır.

 

Yetişkinlerde Diş Çürüme Nedenleri

Yetişkinler için diş çürümesi, genellikle gün içinde kullanılan yoğun kahve ve çay nedenlerine dayanmaktadır. Çay ve kahve içine koyulan şekerin asidik özelliği dişin çürümesinde birincil etmendir. Yetişkinlerin dişlerini günde iki defa fırçalamaması ve diş ipi kullanmaması da diş çürümelerinin birincil nedenleri arasında bulunmaktadır.

Diş çürüğünün giderilmesi için mutlaka bir uzmana gidilmeli, dişin ilerlemesine izin verilmeden, dolgu veya kanal tedavisine başlanmalıdır.

 

Diş Tedavisi Ve Önemli

Gündoğay diş tedavisi ve diş bakımı için gerekli olan hekimlik hizmetlerini vermektedir. Ağız ve diş sağlığı polikliniği üzerinden, çocuklar ve yetişkinler için diş bakımı, tedavisi uygulamaları yapılarak, çürümenin engellenmesi ve çürük dişlerin tedavi edilmesi sağlanır.

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Gündoğay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayız, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca bizleri Instagram ve Facebook ‘tan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.