Günde Kaç Kez Diş Fırçalamalıyız?

Günde Kaç Kez Diş Fırçalamalıyız?

Diş Hekimleri Derneği’nin yetkililerinden yapılan açıklamaya göre sağlıklı bir diş etinin yanı sıra bembeyaz dişlere de sahip olmak için her gün düzenli bir şekilde diş fırçalamak, zamanla dişlerde oluşan bakterilerin ve plakların önlenmesine yardımcı olur. Bilhassa şekerli gıdaların tüketilmesinden sonra diş minesine saldıran plak ve bakteriler, dişlerin zarar görmesine, tartar birikmesine ve çeşitli diş eti hastalıklarına sebep olabilirler. Tüm bu nedenlerden ötürü, hem diş sağlığını korumak hem de oluşması muhtemel zararları önlemek adına her gün dişlerin temizlenmesi gerekmektedir.

 

Günde Kaç Kez Diş Fırçalamalıyız?
Günde Kaç Kez Diş Fırçalamalıyız?

 

Diş Fırçalama Üzerine Doğru Bilinen Yanlışlar

Gündoğay Diş Kliniği olarak biz de dişlerin yanlış fırçalanması ve günde üç kereden fazla diş fırçalamak gibi nedenler ile diş etlerinde çekilmeler yaşanabileceğini hastalarımıza sürekli olarak hatırlatmaktayız.

 

Diş fırçalama esnasında kişilerin yaptığı bazı hatalar bulunuyor.  Bu hatalardan biri; dişleri bastırarak fırçalamaktır. Bu şekilde fırçalanan dişlerde, temizlenmekten çok fırça çürüğü adı verilen aşınmalara sebep olabilir. Aşınan diş minesinin altından sarı bir tabaka ortaya çıkar ve dişlerde sararma problemleri meydana gelir.

 

Sağlıklı dişler için, dişlerin günde en az iki kere, kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce ve iki dakika boyunca fırçalanmasının doğru uygulamadır. Ayrıca ağız ve diş sağlığına ilişkin doğru bilinen diğer bir yanlışa da değinecek olursak; , mesela sert kıllara sahip bir fırça kullanmanın dişleri daha iyi temizlediğine dair inanç yanlış olup sert kıllı fırçalar dişlerinizin yıpranmasına neden olur.  Sağlıklı bir şekilde diş fırçalamak için bizim önerimiz, yumuşak kıllı fırçaların kullanılmasıdır. Çünkü yumuşak kıllı fırçalar, hem diş temizliğinde önerilen hem de etkin temizlik sağlayan fırçalardır.

 

Gündoğay Diş Kliniği olarak modern tıbbın gerekli kıldığı her türlü ekipman ve tecrübeli sağlık çalışanları ile diş sağlığına ilişkin her türlü teşhis ve tedaviyi en kısa sürede gerçekleştirmekteyiz. Kişiye özel çözümlerden, koruyucu hekimliğe kadar tüm hastaların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi adına çalışmalarda bulunuyoruz.

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Gündoğay Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayız, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca bizleri Instagram ve Facebook ‘tan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir